Według Wincentyny Zawadzkiej, autorki książki „Szef kuchni litewskiej” („Lietuvos virėja”), wydanej w 1907 roku, chłodnik ten robi się z ugotowanej botwiny lub szczawiu oraz zielonego kopru, rosołu i śmietany. Do tego dodaje się jaja ugotowane na twardo, siekane surowe ogórki oraz gotowane szyjki rakowe lub kawałeczki cielęciny albo ryby.
Z czasem w przepisie zaszły zmiany i dziś nie używa się już rosołu ani mięsa czy ryb, a śmietanę miesza z kwaśnym mlekiem. Natomiast trudne do kupienia szyjki rakowe zastąpiły rzodkiewka lub szczypiorek.
pon. sty 4 , 2021
Najstarszy duży browar we Lwowie powstał w 1656 roku, gdy tutejsi jezuici otrzymali prawo warzenia piwa i w 1715 roku na działce w Kleparowie otrzymanej od księcia Stanisława Potockiego wznieśli budynki w których po dziś dzień trwa produkcja. Jakość lwowskich piw znacznie poprawiła się w XIX wieku, gdy w mieście zaczęli otwierać swoje zakłady niemieccy browarnicy, sprowadzający z rodzinnych stron nowe technologie i wiedzę. W roku 1898 połączyło się pięć wytwórni dając początek Browarowi Lwowskiemu (Lwiwśka pywowarnia), które nawet w czasach władzy sowieckiej utrzymały jakość, produkując piwa uznawane wówczas za najlepsze w całym Związku Radzieckim („Lwowskie i Żygulowskie”). Do […]