Kraj „Szczenięcych lat” Melchiora Wańkowicza

Niewiaża w Szetejniach, w których w 1911 roku urodził się Czesław Miłosz i znaczek poczty litewskiej wydany z okazji 100-lecia jego urodzin

          Najpierw była ziemia mińska, gdzie urodził się. Tam w sławnych Kałużycach z okresu wczesnego dzieciństwa, wychowywał się pod opieką męskiej części rodziny. Potem wywieziono go nad żmudzką Niewiażę do, jak sam mawiał „matczynych Nowotrzeb”, majątku babki, dokąd po latach przywoził córki: Martę i Krysię. Śladem ojcowskiego serca obie znalazły tam swoje Królestwo Jasności, które było wszędzie – i w lasku spadającym w wąwóz i na porębie, gdzie pachniały poziomki… Ta ziemia to również matecznik Czesława Miłosza…

(znaczek pocztowy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czesław_Miłosz)

Następny wpis

Szczęśliwe dzieciństwo i młodość jednego z trzech wieszczów

wt. lip 7 , 2020
          Postać Juliusza Słowackiego kojarzymy przede wszystkim z miejscem jego urodzenia – Krzemieńcem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że poeta kilka razy spędzał wakacje na dalekim Podolu, w okolicach słynnego Baru, w okolicy pełnej romantycznych – jak on – jarów, wąwozów i zapadlin. Jego rodzina była związana również z majątkiem Ubinie leżącym koło historycznego Zadwórza. To opowieść o pierwszym okresie życia jednego z trzech największych przedstawicieli polskiego romantyzmu. (zdjęcie archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Юліуш_Словацький)