Znane i nieznane literackie szlaki na Kresach

Smolany, podominikański kościół pw. Najświętszej Marii Panny – widok sprzed 1918 roku (lewy dolny) i współczesny oraz Nowogródek na fragmencie XIX-wiecznego rysunku (prawy dolny)

          Adam Mickiewicz powoływał się na Johanna Wolfganga Goethego – aby poznać poetę, trzeba pójść do jego kraju. Nie można w pełni zrozumieć twórczości, nie szukając ścieżek wieszcza na Nowogródczyźnie, nie wędrując śladami Krasińskiego po szańcach Świętej Trójcy na Podolu, ale też po pełnym czaru Polesiu, gdzie do dziś można wziąć udział w obrzędzie dziadów, trzeba pojechać do żmudzkich Burbiszek Kornela Makuszyńskiego, zajrzeć na Laudę Henryka Sienkiewicza, odwiedzić zaścianki szlacheckie czy popłynąć Issą, rzeką dzieciństwa Czesława Miłosza i Melchiora Wańkowicza. To historia Tomasza Zana w dalekich Smolanach czy wielka epopeja Stanisława Vincenza na wysokich połoninach. Warto przewędrować te bardziej znane i te, o których nikt już nie pamięta, jak historia Stacha z Zamiechowa, Floriana Czarnyszewicza, Tytusa Karpińskiego…

(zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_Dominikański_w_w_Smolanach; https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowogródek)

Następny wpis

Opowieść o Wileńszczyźnie

wt. maj 12 , 2020
          Wileńszczyzna, dzisiaj podzielona między Litwę a Białoruś, skrywa wiele pamiątek przeszłości, zapomnianych opowieści o sławnych i tych mniej znanych bohaterach, o których warto pamiętać. Kto dzisiaj zna dzieje obrony obrony Dzisny we wrześniu 1939 roku? Kto pamięta o mieszkańcach Kochaczyna, a szczególnie o jednym – Tomaszu Zanie-Promienistym i polskich pamiątkach w Smolanach? To też opowieść o zaściankach, o tych sławnych i tych mniej znanych malarzach, o malowniczych rzekach i tajemniczej krainie jezior na Brasławszczyźnie… (zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzisna_(miasto))