Żmudzka Góra i Muzeum Głazów

Żmudzka Góra – Góra Krzyży, u stóp której w 1993 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą podczas pielgrzymki na Litwę
Masiady, Muzeum Głazów i urzędowa flaga miejscowości

          Będzie to opowieść o dwóch szczególnych miejscach. Pierwsze to Góra Krzyży, zwana także Górą Smutku i Nadziei lub Świętą Górą, która wznosi się na lewym brzegu rzeczki Kulpė. W starożytnych czasach była tu najprawdopodobniej forteca i, być może, na wzgórzu wznosił się drewniany zamek. Do dzisiaj pozostały po nich jedynie głębokie szczeliny i wały ziemne.
         Czemu stawiane są krzyże? Wiąże się to z litewską tradycją budowania kapliczek i stawiania krzyży przy drogach i na ich rozstajach, blisko ludzkich siedlisk. Tak i też tu, w XIX wieku przygotowując miejsce na nie, wyrównano wierzchołek, i zaczęto stawiać wota.
         O drugim miejscu napisał pewien Litwin: „To była miłość od pierwszego wejrzenia. Od tego czasu jak wariat zacząłem przepatrywać i przeszukiwać pola w poszukiwaniu różnorodnych kamieni. Na początku przewoziłem je koniem i wozem, należącym do miejscowego szpitala, dopiero później wynająłem traktor i dźwigar.” Czy te słowa lekarza i przyrodnika Vaclovasa Intasa o Masiadach i jego kamiennym świecie pozostają prawdą?

(zdjęcie archiwalne: https://lt.wikipedia.org/wiki/Mosėdis)

Następny wpis

Dwóch bohaterskich Tadeuszów: Kościuszko i Reytan

pt. lis 6 , 2020
          Obaj urodzili się mniej więcej w tym samym czasie – różnią ich zaledwie cztery lata. Obaj też pochodzą z okolic Brześcia. Pierwszy z nich dokonał żywota w dalekiej, szwajcarskiej Solurze, drugi najprawdopodobniej odłamkiem szkła odebrał sobie życie w rodzinnej posiadłości.         Andrzej Tadeusz Bonawentura przyszedł na świat w Mereczowszczyźnie (dziś dawny majątek administracyjnie stanowi część Kosowa, przed wojną zwanego Poleskim). Jak wyglądały te strony w XIX stuleciu, można się przekonać, oglądając jedynie rysunek Napoleona Ordy, bowiem dwór w 1942 roku spalili sowieccy partyzanci. Przez wiele lat upamiętnieniem Naczelnika był leżący nad brzegiem niewielkiego stawu kamień z inskrypcją: „W domu stojącym na […]

Możesz polubić