Wzdłuż poleskiej magistrali

Prypeć – współczesne widoki doliny rzeki, liczącej 775 kilometrów długości
Pińsk – panorama miasta z 1930 roku na zdjęciu Jana Bułhaka oraz Turów – widok na miasto od strony rzeki i Narowla, klasycystyczny pałac Horattów (elewacja frontowa i fragment wnętrz) i XVIII-wieczna  synagoga – widoki z początku XX wieku

          Prypeć jest królową poleskich rzek, największą, najszerszą, pełną niespodzianek, owianą legendami, opisaną i malowaną przez wielu twórców. Nie sposób zachwyciwszy się tamtymi stronami, zapomnieć jej. Kto raz poczuł tchnienie  powiewu wiatru, kto płynąc stateczkiem ujrzał szeroko rozlane wody i podtopione łąki, prastare dąbrowy wysoko unoszące korony drzew ponad taflę wody, temu trudno jest zapomnieć to miejsce. Nad rzeką rozłożyły się Pińsk – dawniejsza stanica Flotylli Rzecznej, Turów – jedno z najstarszych miast Białorusi, Narowla i Holowczyce – dawne dobra rodziny Horwattów. Ale to też „zona”, w której osiedlili się przybysze z płonącego Kaukazu. Pytani, jak mogą żyć na skażonej ziemi odpowiadają: „To nic, że radiacja. Tu nikt nie strzela!” Nie pomaga tłumaczenie, że to promieniowanie jest równie niebezpieczne, wzruszają ramionami i powtarzają: „Zdzies’ niet wojny”.

(zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pińsk, https://be.wikipedia.org/wiki/Тураў, https://be.wikipedia.org/wiki/Нароўля, https://be.wikipedia.org/wiki/Палацава-паркавы_комплекс_Горватаў_(Нароўля))

Następny wpis

Szlak UNESCO na Kresach

wt. lis 10 , 2020
          „Idziemy pod olbrzymimi sklepieniami zamku. Książę postanowił poświęcić życie jego odbudowie. Z wolna dźwiga salę po sali, komnatę po komnacie, basztę po baszcie. Sam projektuje wykonywane na miejscu pod jego nadzorem ciężkie gotyckie meble… Starego pana zastajemy w którejś z komnat, pochylonego nad jakowymś foliałem. Czerwony kaftan na nim, na którym pięknie gra plama srebrzystej brody.”– napisał mistrz Wańkowicz, odwiedzając zamek w Mirze, dzisiaj widniejący na Liście UNESCO. Czy budowla powróciła do dawnej świetności? Jakie kresowe obiekty wpisano na tą szczególną Listę i jak się o nie dba?  (zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Mirze; https://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Georg_Wilhelm_Struve, https://uk.wikipedia.org/wiki/Чернівецький_національний_університет_імені_Юрія_Федьковича, https://uk.wikipedia.org/wiki/ Києво-Печерська_лавра, https://uk.wikipedia.org/wiki/Знакипоштовоїоплати_України_2015))