Wokół Winnicy

Skałat, zrekonstruowana jedna z czterech wież zamku zbudowanego około 1630 roku – widok z końca XX wieku (obecnie odnowiona) i na pocztówce archiwalnej

          Warto zobaczyć nie tylko to miasto nad Bohem ale i sąsiednie miejscowości – Strzyżawka, Sutyska, Tywrów, Skałat, czy Gniewań. Maleńkie, ale bardzo urokliwe, pełne malowniczych zakątków, przepełnione historią, często zapomniane przez Boga i ludzi, leżące u wrót sławnych Dzikich Pól. Zachowały jeszcze wiele z dawnej atmosfery, a niezwykle przyjaźni ludzie, chętnie wskazują ciekawe zakątki, udzielają za bezcen noclegów, częstują mlekiem i tym, co mają akurat na stołach. Piesze wędrówki podolskimi szlakami zapewnią niezapomniane wrażenia. A stąd już niedaleko do Baru, Mohylowa Podolskiego czy Jampola oraz w naddniestrzańskie jary.

(zdjęcie archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Скалатський_замок)

Następny wpis

Ziemia białoruska

pt. paź 30 , 2020
          Zapraszam na Białoruś! Opowiem o Puszczy Nalibockiej i jej bohaterach z Borowikowszczyzny, Starzynek i Naliboków. Zajrzymy na też Brasławszczyznę, żeby odwiedzić w Belmoncie Diabła Północy, spotkamy piękną panią Jadwigę Ciechanowiecką, odwiedzimy zapomniane zakątki Polesia wokół Turowa nad wielką Prypecią, Dereszewicz, starowierców w Wietce i poszwendamy się uliczkami białoruskiej stolicy. A nie są to jeszcze wszystkie miejsca białoruskiej niwy, które tym razem pokażę… (zdjęcia archiwalne: https://be.wikipedia.org/wiki/Ту́раў; https://pl.wikipedia.org/wiki/Achilles_Puchała; https://be.wikipedia.org/wiki/Пяршаі)

Możesz polubić