Wilno w obrazach Franciszka Smuglewicza

Wilno, dziedziniec imienia Piotra Skargi, jednego z pierwszych rektorów Uniwersytetu Wileńskiego – widok współczesny i na rysunku Smuglewicza z 1785 roku oraz jeden z widoków miasta jego autorstwa

          W 1797 roku Franciszek Smuglewicz objął na Uniwersytecie Wileńskim nowo powstałą Katedrę Rysunku i Malarstwa. Wprowadzając wykłady z historii sztuki oraz tworząc programy do nauczania teorii rysunku i malarstwa, stworzył wileńską szkołę malarstwa. Jego wkład w kształcenie pokoleń artystów tak opisał XX-wieczny historyk sztuki, ratujący narodowe dzieła z pożogi II wojny światowej, Stefan Kozakiewicz: „Nie tylko na przełomie obu stuleci, ale daleko w głąb pierwszej połowy wieku XIX wpływ malarstwa rodzajowego, a zwłaszcza kompozycji historycznych Smuglewicza na młode pokolenie malarzy aspirujących do stworzenia sztuki narodowej był bardzo wielki…”.

(zdjęcia archiwalne: https://lt.wikipedia.org/wiki/Pranciškus Smuglevičius)

Następny wpis

Podolskie strażnice

pon. sie 17 , 2020
          Na ziemi podolskiej zachowało się wiele sławnych twierdz, które niegdyś broniły południowo-wschodniego skrawka Rzeczypospolitej przed niezliczonymi najazdami. Najsłynniejsze z nich to niewątpliwie Kamieniec Podolski i Chocim, leżące nieomal na kresach Kresów. Historia tych zamków, ich obrońców i mieszkańców jest bardzo długa, ale przecież nie mniej ważne warownie wzniesiono w Sidorowie, Okopach Świętej Trójcy, Barze, Paniowcach, Satanowie, czy Czarnokozińcach. A ile tam stoczono bitew i potyczek, ilu bohaterów i zwykłych ludzi związało z nimi swoje losy?