Wielcy Polacy na Kresach: Kościuszko, Narbutt, Traugutt, Moniuszko…

Ubiel, pomnik w miejscu dworu Moniuszków – widok współczesny i na rysunku Napoleona Ordy (górny) oraz Żabinka – widok dworca kolejowego w 1925 roku (dolny)

          Między Kobryniem a Brześciem znajduje się stacja kolejowa Żabinka, a w pobliżu leży mała wioska Siechnowicze Małe, gdzie jeszcze w drugiej połowie XIX wieku stał dwór Kościuszków. Na jego miejscu postawiono popiersie Naczelnika projektu rzeźbiarki wychowanej w pobliskim Kobryniu – Balbiny Świtycz-Widackiej. Do 1939 roku znajdowało się w Brześciu, ale sowieci je usunęli i schowali w magazynie, gdzie przeleżało się w ukryciu do lat 80. XX wieku. Na ziemi brzeskiej przyszedł na świat także Romuald Traugutt, na Wileńszczyźnie Ludwik Narbutt, a na Mińszczyźnie Stanisław Moniuszko. Ziemie kresowe wydały wielu znamienitych rodaków!

(zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubiel, https://pl.wikipedia.org/wiki/Żabinka;
zdjęcie wyróżniające – fragment rysunku Ksawerego Pillatiego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Moniuszko)

Następny wpis

Soły – pałac na wyspie zbudowany przez Radziwiłłów później stał się rezydencją Morykonich, którzy otworzyli w nim jedną z pierwszych na Litwie szkół muzycznych; widok z 2020 roku i…

śr. sie 19 , 2020
… i z roku 1937, gdy wciąż działała tu szkoła muzyczna z własną orkiestrą, ale też pensja dla panien i podstawowa szkoła rolnicza (zdjęcie archiwalne: https://lt.wikipedia.org/wiki/Salų_dvaras)