W Stanisławowie

Stanisławów, dworzec kolejowy – widok współczesny i z lat 80. XX wieku oraz miasto na fotografii z lat 1915-1917

          Miasto leży nad dwiema kapryśnymi Bystrzycami: Nadwórniańską i Sołotwińską. Dziś próżno szukać jego starej nazwy na współczesnych mapach ukraińskich. Na nich widnieje Iwano-Frankiwsk. Skąd wzięły się obie nazwy? A przecież była jeszcze jedna, nieoficjalna – miasto „Rewery”. Kto je założył i dlaczego nazwał je od imienia Stanisława? Co pozostało po dawnych mieszkańcach tego secesyjnego, galicyjskiego miasta?

(zdjęcia archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/ Івано-Франківськ_(станція);https://uk.wikipedia.org/wiki/Іва́но-Франкі́вськ)

Następny wpis

Złoty Pierścień wokół Lwowa

pon. maj 25 , 2020
          Olesko, Podhorce, Złoczów, Podkamień, Źółkiew, Biały Kamień to zaledwie kilka przykładów z licznej grupy małych kresowych miasteczek okalających pierścieniem Lwów. Niewielkich pod względem liczby ludności i powierzchni, ale za to wielkich zdarzeniami, których w przeciągu minionych wieków stały się areną. Zachowało się w nich wiele pamiątek, jak w Olesku z zamkiem, w którym urodził się przyszły król Polski – Jan III Sobieski. Nie przypadkowo więc miejsca te stały się częścią tak zwanego Złotego Pierścienia okalającego lwi gród. (zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Auer; https://uk.wikipedia.org/wiki/Зо́лочів)(zdjęcie wyróżniające: portal na zamku, widok współczesny)