Malarze i Kresy: Grottger, Wyczółkowski, Fałat, Jarocki, Pautsch, Ruszczyc, Damel…

Bohdanów, rodzinny dom Ferdynanda Ruszczyca, na obrazie artysty z 1902 roku, Ottyniowce, przystanek autobusowy i fragment obrazu Leona Wyczółkowskiego „Orka na Ukrainie”

          Kresowe krajobrazy i przyrodę malowali Leon Wyczółkowski i Julian Fałat. W Ottyniowcach na Ukrainie urodził się Artur Grottger. Dzisiaj po malarzu nie ma już żadnego śladu, ale nazwa wioski wciąż widnieje na przystanku, choć nie zatrzymuje się tam już żaden autobus. To na balu we Lwowie Grottger poznał młodą pannę, w której zakochał się bez pamięci, której postać, uwieczniona na jego nagrobku, czuwa nad artystą spoczywającym na Cmentarzu Łyczakowskim. Do dziś zachował się pałacyk Stanisława hrabiego Tarnowskiego w poddrohobyckiej Śniatynce, gdzie ów malarz tworzył. Trzech absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pojechało w Czarnohorę, aby malować pełen feerii kolorów świat huculski. Doceniając ich twórczość, zaczęto nazwać ich też Hucułami. Na Wileńszczyźnie mieszkał i tworzył Ferdynand Ruszczyc, w Wilnie studiował Jan Krzysztof Damel, który po powrocie z zesłania osiadł na Mińszczyźnie. Każdy z nich pozostawił na płótnie, czy papierze odbicie swojej ziemi, wyobrażeń o niej, ludzi, których spotykał i wydarzeń, w których uczestniczył…

(azdjęcia archilwane: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ferdynand_Ruszczyc; https://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Wyczółkowski)

Następny wpis

Szlakiem Karoliny Lanckorońskiej w Szwajcarii Rozdolskiej

czw. maj 21 , 2020
          Hrabina Karolina Lanckorońska – dla mnie: Pani Profesor. Historyk sztuki. Wykładowczyni na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Żołnierz Armii Krajowej. Współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie. Znawczyni i wielbicielka między innymi twórczości Michała Anioła. Wychowała się w okolicy nazywanej Szwajcarią Rozdolską, gdzie wciąż stoi jej rodzinny pałac. Okładka jej „Wspomnień wojennych” przedstawia młodą kobietę siedzącą na balustradzie tarasu w Rozdole. Dzisiaj podobne zdjęcie trudno byłoby powtórzyć. Pałac zarastają wysokie drzewa, ale okolica nadal zachowała swój czar. Za gęstymi drzewami w dolinie płynie błękitny Dniestr… (zdjęcie archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Розді́л)