Szlakiem filomatów i filaretów na Wileńszczyźnie

Zaosie, rodzinny dom Adama Mickiewicza na fragmencie XIX-wiecznej ryciny Napoleona Ordy oraz Bieniakonie, grób Maryli Wereszczakówny

          Nasza szkolna wiedza powoduje, że myśląc Wilno, jednym tchem wymieniamy nazwisko Adama Mickiewicza. Ale historia życia wieszcza to również Zaosie i Nowogródek – oba te miejsca leżą dzisiaj w granicach Białorusi. Tam przyszły poeta chodził do szkoły u dominikanów, zawiązywał pierwsze przyjaźnie z Tomaszem Zanem, Janem Czeczotem, Ignacym Domeyko, Onufrym Pietraszkiewiczem i wieloma innymi. Gdzie szukać ich śladów? Co łączyło ich oprócz przyjaźni? Jak żyli i jak potoczyły się ich losy w trudnych czasach, kiedy władze nas „rzędami dusz” sprawował „car Północy? To opowieść, w której historia miesza się z literaturą, a ta ostatnia splata się z życiem. Oto historie sprzed 200 lat…

zdjęcie archiwalne: (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaosie_(Białoruś); zdjęcie wyróżniające: ruiny zamku w Nowogródku)

Następny wpis

Rzecz o Bohatyrowiczach nad Niemnem

pon. maj 25 , 2020
          Rozłożone niedaleko Grodna nad Niemnem, Bohatyrowicze i Korczyn, a w rzeczywistości Bohatyrowicze i maleńkie Miniewicze, leżą dzisiaj na ziemi białoruskiej. Kiedy wiele lat temu pierwszy raz przyjechałam do dawnego zaścianka, który tak pięknie opisała pani Eliza, pierwsze co zrobiłam, to zeszłam nad brzeg rzeki. Po co? Chciałam sprawdzić, czy słychać tam jeszcze echa literackiej przeszłości, opisanej przez Orzeszkową, czy trwają ślady dalszego ciągu jej opowieści… Co zostało tamtego świata? Co było prawdą a co fikcją literacką? Kim byli bohaterowie i czy ich losy były tożsame z powieściowymi? (zdjęcie archiwalne: https://be.wikipedia.org/wiki/Лу́нна)

Możesz polubić