Szlak Tyszkiewiczów na Kresach

Połąga, pałac Tyszkiewiczów oraz jego fundator Feliks Tyszkiewicz z żoną, Antoniną Zofią z Korzbok-Łąckich, i jednym z ich dziesięciorga dzieci

          Ta można rodzina wywodzi się od ruskiego bojara imieniem Kalenik, który w XV wieku mieszkał na Kijowszczyźnie. Jej przedstawiciele zamieszkiwali niegdyś nie tylko ziemię kijowską, mieli posiadłości w powiecie słonimskim, ufundowali warowny klasztor w Berdyczowie, do nich należał białoruski dzisiaj Wołożyn. Linia litewska była natomiast w posiadaniu pięknych dóbr i pałaców w Wace, Landwarowie, Zatroczu, Wilnie, Kretyndze, Połądze… Wędrówki szlakiem tego magnackiego rodu należą do ciekawszych. A przecież mówiąc o nich, nie sposób pominąć Hanki Ordonówny, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta… Dlaczego? O tym dowiecie się z tej opowieści.

(zdjęcie archiwalne: https://lt.wikipedia.org/wiki/Feliksas_Tiškevičius)

Następny wpis

Literackie ścieżki nad Wilią

pon. maj 18 , 2020
          Nadwilejska stolica to miejsce tchnące poezją, które wydało tylu znamienitych twórców, tak wielu było z nim związanych. Tu studiował i mieszkał Adam Mickiewicz, tu uczył się też Julek Słowacki. To miasto Czesława Miłosza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Światopełka Karpińskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Tadeusza Konwickiego… Nie darmo część cmentarza na Rossie nosi nazwę Górki Literackie. Tam spoczęli Karpiński i Władysław Syrokomla. To tylko kilku spośród bardziej znanych. Kto jeszcze literacko związał swoje losy z Wilnem? (zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Ignacy_Kraszewski)