Szczęśliwe dzieciństwo i młodość jednego z trzech wieszczów

Wierzchówka, okoliczne lasy nad rzeczka Ladawą, gdzie Juliusz Słowacki spędzał wakacje oraz portret poety i dramaturga autorstwa Władysława Barwickiego

          Postać Juliusza Słowackiego kojarzymy przede wszystkim z miejscem jego urodzenia – Krzemieńcem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że poeta kilka razy spędzał wakacje na dalekim Podolu, w okolicach słynnego Baru, w okolicy pełnej romantycznych – jak on – jarów, wąwozów i zapadlin. Jego rodzina była związana również z majątkiem Ubinie leżącym koło historycznego Zadwórza. To opowieść o pierwszym okresie życia jednego z trzech największych przedstawicieli polskiego romantyzmu.

(zdjęcie archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Юліуш_Словацький)

Następny wpis

Mało znane dziedzictwo przeszłości

wt. lip 7 , 2020
          Najbardziej znane widoki dawnych Kresów kojarzą się z zamkami w Mirze i Nieświeżu. To także katedry lwowska, wileńska i kamieniecka, pałace w Postawach i Żołudku, dwory w Rajczy i Podorosku, to zabytkowe cmentarze na Łyczakowie i Rossie. Ale na tych ziemiach zachowało się wiele innych pamiątek przeszłości – pałaców, dworów i świątyń. To opowieść o tych mniej znanych miejscach, ale równie głęboko wpisanych w naszą historię. (zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Postawy)