Ziemia białoruska

Borowikowszczyzna, krzyż na miejscu zamordowania Polaków oraz Turów, cerkiew śś. Kiryła i Wawrzyńca Turowskich – widoki współczesne oraz cerkiew Wszystkich Świętych na zdjęciu z 1912 roku
Ojciec Achilles (Józef) Puchała, pełniący posługę duszpasterską w Pierszajach, 19 lipca 1943 roku, powiedział: „Pasterze nie mogą opuścić wiernych” i wraz z ojcem Hermanem Stępniem dołączył do aresztowanych mieszkańców wsi. Wszyscy zostali pognani do pobliskiej Borowikowszczyzny, gdzie obu duchownych zamordowano.
Pierszaje, wieś na skraju Puszczy Nalibockiej – widok ulicy Kościelnej sprzed wybuchu wojny, czyli tuż przed przybyciem tam ojca Achillesa

          Zapraszam na Białoruś! Opowiem o Puszczy Nalibockiej i jej bohaterach z Borowikowszczyzny, Starzynek i Naliboków. Zajrzymy na też Brasławszczyznę, żeby odwiedzić w Belmoncie Diabła Północy, spotkamy piękną panią Jadwigę Ciechanowiecką, odwiedzimy zapomniane zakątki Polesia wokół Turowa nad wielką Prypecią, Dereszewicz, starowierców w Wietce i poszwendamy się uliczkami białoruskiej stolicy. A nie są to jeszcze wszystkie miejsca białoruskiej niwy, które tym razem pokażę…

(zdjęcia archiwalne: https://be.wikipedia.org/wiki/Ту́раў; https://pl.wikipedia.org/wiki/Achilles_Puchała; https://be.wikipedia.org/wiki/Пяршаі)

Następny wpis

Karaimowie

pt. paź 30 , 2020
          Karaimowie to lud pochodzenia tureckiego, o religii zbliżonej do judaizmu. Z Krymu do sprowadził ich w latach 1397-1398 wielki książę Witold w latach 1397-1398, aby pełnili straż na jego zamku. Z czasem z powodzeniem zajęli się ogrodnictwem i sadownictwem, a jeszcze później garbarstwem i rzemiosłem artystycznym. Troki zawsze były najważniejszym ośrodkiem życia duchowego dla tej społeczności w Rzeczypospolitej. Wielu osiedliło się też w Haliczu. Co po nich pozostało? Gdzie można znaleźć ich świątynie zwane kenesami? Czy przetrwały do naszych czasów ich obyczaje? (zdjęcie archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Караїми)