Poeta i zapomniana tragedia

Kościół św. Jana Nepomucena w Dubnej z tablicą upamiętniającą rocznicę śmierci Antoniego Malczewskiego
Okładka powieści „Maria”, wydanej w 1876 roku, projektu Michała Andriollego oraz upamiętniony w niej Krystynopol obecnie noszący nazwę Czerwonogród (na zdjęciach XVIII-wieczny pałac Potockich) – widoki współczesne
Gertruda z Komorowskich Potocka na rysunku Tytusa Maleszyńskiego opublikowanym w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1868 roku oraz Stanisław Szczęsny Potocki. Ślub młodej pary odbył się 16 grudnia 1770 roku; Gertruda zginęła – najprawdopodobniej w rzece Rata – 13 lutego 1771 roku w  wieku 17 lat!

          Poeta doby romantyzmu – Antoni Malczewski wiódł ciężkie i pełne trosk życie prywatne, obfitujące w dramaty i nieszczęśliwie ulokowane uczucie. Najsłynniejszy swój utwór oparł na równie niezwykłej historii, która wydarzyła się naprawdę. To powieść poetycka „Maria, którą wydał własnym sumptem w 1825 roku własnym sumptem. Opowiada ona tragiczne dzieje hrabianki Gertrudy Komorowskiej z Suszna i jej związku ze Stanisławem Szczęsnym Potockim. Pisał:
         „I pusto – smutno – tęskno, jak gdy szczęście minie,
         I pusto – smutno – tęskno w bujnej Ukrainie.”

         Poznajmy historię nieszczęśliwych miłości i ludzkich dramatów rozgrywających się wiele lat temu…

(zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Malczewski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Gertruda_Potocka, https://uk.wikipedia.org/wiki/ Станіслав_Щенсний_Потоцький)

Następny wpis

Skalne zamczyska

wt. sty 26 , 2021
          Niedaleko Drohobycza, kilometr od wsi Urycz znajduje się skalne gniazdo ze śladami średniowiecznego grodu. Kiedy powstała skalna forteca dokładnie nie wiadomo, ale w starych kronikach jest mowa, że między zamkami, które w 1340 roku Kazimierz Wielki przejął od księcia mazowieckiego i halicko-wołyńskiego Bolesława Jerzego II, był także i ten urycki zwany Tustaniem. Skalny zamek będący już od paru wieków ruiną owiewa wiele tajemnic, jak podobnie rzecz się ma ze skałami w Bubniszczu. Według niektórych legend istniał tutaj zamek obronny, inne wspominają o klasztorze Bazylianów, a jeszcze inne umiejscawiają tu gniazdo zbójów i okolicznych opryszków. Zajrzyjmy w zakamarki i skalne […]