„Włóczęga Boży”

ojciec Serafin Kaszuba, w 1958 roku, jako ostatni katolicki proboszcz na Wołyniu po II wojnie światowej, został pozbawiony możliwości sprawowania kultu w kościele Apostołów Piotra i Pawła w Równem i zmuszony do opuszczenia miasta. Na prośby równieńskich wiernych o pozostawienie im duszpasterza władze miejskie odpowiedziały zamykając w dniu Bożego Ciała na kłódkę świątynię i dość szybko zamieniając ją na… filharmonię (włącznie z przeniesieniem organów w miejsce ołtarza!)

Ojciec Serafin Kaszuba i upamiętniająca go tablica wewnątrz świątyni w Równem

Serafin Kaszuba z zakonu kapucynów, po opuszczeniu Równego, sprawował konspiracyjnie posługę duszpasterską w Estonii, Białorusi, Zaporożu, Krymie i Kazachstanie, gdzie aresztowany za włóczęgostwo został zesłany do sowchozu, w którym… podjął posługę duszpasterską. Zwolniony w 1966 roku został zatrzymany już po miesiącu i skazany na pobyt w zakładzie psychiatrycznym, skąd zbiegł aby kontynuować… posługę duszpasterską! Po okresie leczenia gruźlicy w polskich szpitalach, wrócił do Związku Radzieckiego ze Słowem Bożym!

Równe – kościół Apostołów Piotra i Pawła

(zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Serafin_Kaszuba)

Następny wpis

O „słodkim” Lwowie

wt. sty 26 , 2021
Ludwik Zalewski, zmarł w kwietniu 1940 roku. Firmę przejął syn Władysław, który w 1945 roku został skazany na pięć lat łagru, gdzie zmarł po dwóch latach, osierocając syna noszącego imię po dziadku           W kamienicy pod numerem 22 przy sławnej ulicy Akademickiej mieściła się elegancka cukiernia Ludwika Zalewskiego – miejsce spotkań partykularza lwowskiego. Przychodzili tu profesorowie Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskiej. Zamawiali też na wynos czekolady wyrabiane w pobliskiej fabryce Zalewskich przy ulicy Zimorowicza, do której maszyny sprowadzono aż ze Szwajcarii.         Nieomal na krańcach miasta, przy ulicy Żółkiewskiej stoi dawna fabryka Józefa Adama Baczewskiego, wzniesiona w 1782 roku wytwórnia wódek […]

Możesz polubić