Połock, sobór św. Zofii, jedna z pierwszych chrześcijańskich budowli na ziemiach obecnej Białorusi (pierwsza, pięcionawowa drewniana powstała w XI wieku, obecna, w stylu baroku wileńskiego, w połowie XVIII) – widok współczesny i z początku XX wieku
Witebsk, pomnik Marca Chagalla i fragment wnętrza jego domu
Podążmy do Witebska szlakiem Marca Chagalla, który nie jest jedynym malarzem związanym z tym miastem. Nie można zapomnieć o Kazimierzu Malewiczu, ani o urodzonym tu Franciszku Dionizym Kniaźninie. A nieodległy Połock? Tam przecież znajduje się sanktuarium św. Eufrozyny Połockiej i jeden z najwspanialszych przykładów baroku wileńskiego – sobór św. Zofii. I tajemniczy kamień Borysowy leżący nad brzegiem Dźwiny. To wielokulturowe miasta, pełne interesujących zakątków i jeszcze ciekawszych historii z nimi związanych.
Najważniejszym miejscem dla katolików na Litwie pozostaje Ostra Brama, na Białorusi wielu pielgrzymów zdąża do tamtejszej Częstochowy, którym to mianem określa się sanktuarium w Budsławiu. Ale to przecież nie jedyne tak znane i znaczące miejsca kultu na Kresach. Nie można zapomnieć o sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej czy Latyczowskiej. A jest jeszcze Jazłowiec na Podolu i Trokiele w ziemi lidzkiej… Jakże ciekawe są prawosławne klasztory w Żyrowicach na Białorusi, sanktuarium św. Eufrozyny w Połocku czy wielkie ukraińskie ławry: Kijowska, Poczajowska czy Świętogórska. (zdjęcie archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Cобор_Почаївської_Лаври_(внутрішній_вигляд))