O Kresach Józefa Ignacego Kraszewskiego

Wołyń – równinne pejzaże
Dołhe na Grodzieńszczyźnie, dom rodziców Józefa Ignacego Kraszewskiego – widok z 1880 roku i nowy budynek teatru w Żytomierzu, który wzniesiono dzięki działalności pisarza

          Józef Ignacy Kraszewski znaczącą część życia spędził w Żytomierzu. W tym 40-tysięcznym wówczas mieście znalazł się w 1853 roku. Był jednym z ważniejszych obywateli pełniąc funkcję kuratora polskich szkół, dyrektora teatru od 1856 roku, Klubu Szlacheckiego i prezesa Towarzystwa Dobroczynności. Do dziś w mieście nad Teretewem stoi jego dom – mały, pochylony, nieomal wrośnięty w ziemię. Znajdują się na nim dwie tablice. Jedna poświęcona pisarzowi, a druga… No właśnie, komu?

(zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dołhe_(sielsowiet_Linowo); https://ru.wikipedia.org/wiki/Житомир, https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Ignacy_Kraszewski)

Następny wpis

Obrazki z Wileńszczyzny

czw. paź 15 , 2020
          Aby poznać dawną stolicę Wielkiego Księstwa Litewskiego potrzeba kilku dni. Tyle tam świątyń, pałaców, pomników i polskich śladów. Ale i tygodnia będzie mało, aby zjeździć ziemię wileńską i auksztocką nad Żejmianą oraz Wilią, zobaczyć lasy zułowskie, zapoznać się z dziejami tego skrawka kresowej ziemi, leżącej dzisiaj w granicach Republiki Litewskiej. Marszałek Józef Piłsudski, malarka Anna Krepsztul, rodzina Zanów, Anna Maria Pietruszyńska, czyli Hanka Ordonówna, powstańcy styczniowi pod wodzą Ludwika Narbutta, Tyszkiewiczowie i tylu innych żyło w tych stronach. Pozostawili swoje wspomnienia, opowieści i historie do wysłuchania których zapraszamy w tej opowieści. (zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ejszyszki, ,  https://lt.wikipedia.org/wiki/Švenčionys, https://pl.wikipedia.org/wiki/Soleczniki, https://pl.wikipedia.org/wiki/Hanka_Ordonówna)