Kałużyce, miejsce urodzenia Melchiora Wańkowicza oraz Przyłuki, pałac Czapskich na akwareli Napoleona Ordy z drugiej połowy XIX wieku
Stolicą tej krainy jest Mińsk, zwany niegdyś Litewskim, a potocznie – miastem słońca. Dlaczego? O tym jest ta prelekcja. Ale też wyruszymy na szlaki wokół niego, gdyż nie brakuje jego złocistych promieni. Trzeba odwiedzić dawną siedzibę Czapskich w Przyłukach, sprawdzić, czy w Kałużycach naprawdę nie ma domu autora „Bitwy o Monte Cassino”? Obowiązkiem jest zaświecić światełka w Kuropatach, ale i odwiedzić mistrza Moniuszkę. I jest to wszystko możliwe, jeśli wybierzemy się na ziemię mińską i w jej okolice, w których nie zabraknie ciekawych miejsc, interesujących historii oraz przejmujących losów. Trzeba tego posłuchać!
Ta piękna kresowa rzeka bierze początek na ziemi białoruskiej, po drodze zbiera wody rzek-przyjaciółek i dążąc w stronę dzisiejszej Litwy zmierza do Morza Bałtyckiego. Historia pozostawiła nad nią zamek Radziwiłłów w Lubczy oraz wieżę zamku Giełgudów, która malowniczo przegląda się w jej wodach. Nad Niemnem leżą sławne Bohatyrowicze i śliczne Druskienniki. W jego bliskości dzieciństwo spędził Czesław Niemen, a nad malownicze brzegi przyjeżdżają nie tylko litewscy kuracjusze chcący podreperować zdrowie w Birsztanach. Opisał ją Zygmunt Gloger i tylu innych podróżników zachwyconych urokiem nadniemeńskich brzegów. (zdjęcie archiwalne: https://lt.wikipedia.org/wiki/Birštonas)