„Polskie Termopile” – Zadwórze oraz Surkonty, Mokrany, Berezwecz…

Mokrany, fragment pomnika w miejscu egzekucji marynarzy Flotylli Pińskiej oraz fragment obrazu Michała Elwiro Andriollego „Śmierć Ludwika Narbutta w Dubiczach” i Berezwecz, fasada boczna kościoła i fragment klasztoru Bazylianów, w którym w czerwcu 1941 roku NKWD dokonało masakry więźniów politycznych, między innymi 800 Polaków

          Tak blisko a jednocześnie tak daleko do wielu pozostawionych na Kresach miejsc, gdzie spoczywają szczątki polskich żołnierzy. Jedno z nich leży między Dubiczami a Romanowem. Tam w poniedziałkowy poranek w maju 1863 roku partia Ludwika Narbutta po raz kolejny umknęła z obławy. Ukryli się na moczarach między Dubiczami a Romanowem, jednak zostali zdradzeni przez jednego z kmieciów, który przyprowadził żołnierzy przebranych za wieśniaków. W walce z nimi zginął dowódca i kilkunastu powstańców.
         Historia powtórzyła się ponad 80 lat później. Znowu nadszedł pogodny letni dzień, 21 sierpnia 1944 roku, i tak samo jak niegdyś – poniedziałek… Trzeba przypomnieć ostatnie chwile marynarzy Flotylli Pińskiej rozstrzelanych pod Mokranami w końcu września 1939 roku. Nie zapominajmy o więzieniu w Berezweczu i Drodze Śmierci polskich więźniów, ani o licznych grobach w podberezweckim Borku.

(zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Narbutt; https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Świętych_Apostołów_Piotra_i_Pawła_i_klasztor_Bazylianów_w_Berezweczu)

Następny wpis

Wielcy Polacy na Kresach: Kościuszko, Narbutt, Traugutt, Moniuszko…

pon. sie 17 , 2020
          Między Kobryniem a Brześciem znajduje się stacja kolejowa Żabinka, a w pobliżu leży mała wioska Siechnowicze Małe, gdzie jeszcze w drugiej połowie XIX wieku stał dwór Kościuszków. Na jego miejscu postawiono popiersie Naczelnika projektu rzeźbiarki wychowanej w pobliskim Kobryniu – Balbiny Świtycz-Widackiej. Do 1939 roku znajdowało się w Brześciu, ale sowieci je usunęli i schowali w magazynie, gdzie przeleżało się w ukryciu do lat 80. XX wieku. Na ziemi brzeskiej przyszedł na świat także Romuald Traugutt, na Wileńszczyźnie Ludwik Narbutt, a na Mińszczyźnie Stanisław Moniuszko. Ziemie kresowe wydały wielu znamienitych rodaków! (zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubiel, https://pl.wikipedia.org/wiki/Żabinka;zdjęcie wyróżniające – fragment rysunku […]