Ciekawostki ziemi halickiej

Halicz, cmentarz karaimski oraz Abraham Firkowicz, duchowny, uczony i wydawca Biblii w tłumaczeniu na język karaimski, który jako hazzan odwiedził 1871 roku halicką gminę

          Czy karaimowie mieszkali tylko w litewskich Trokach? Otóż nie. Byli i w ziemi halickiej! Dlaczego byli? Skąd się tam wzięli? Co po nich pozostało? Jak dzisiaj wygląda prastary Halicz? Co ciekawego można zobaczyć w Horodence i w Świętym Stanisławie? Dokąd wywędrował przepiękny ikonostas z Bohorodczan i co zostało po dawnych mieszkańcach w Bukaczowcach? Dlaczego po ziemi halickiej jeździ się „rzemiennym dyszlem”? Na te i wiele innych pytań słuchacze znajdą odpowiedzi podczas opowieści o okolicach Halicza.

(zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Abraham_Firkowicz)

Następny wpis

Miejsca szczególne w kresowej historii: Zadwórze, Surkonty, Mokrany, Kuropaty, Berezwecz…

pon. maj 25 , 2020
          Zadwórze jest nazywane Polskimi Termopilami. Surkonty w ziemi lidzkiej to wielka historia polskich żołnierzy podpułkownika Kalenkiewicza, Tuż obok swoją historię zapisało i powstanie styczniowe. Mokrany to marynarze Flotylli Pińskiej, a właściwie smutny epilog ich historii, która również pozostawiła tam krwawy ślad. Złą sławę mają Kuropaty leżące na obrzeżach białoruskiej stolicy. Te miejsca na trwałe zapisały się w naszych dziejach, ale czy są obecne w pamięci rodaków po tylu latach od tamtych wojennych wydarzeń? (zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kalenkiewicz)