Miejsca szczególne w kresowej historii: Zadwórze, Surkonty, Mokrany, Kuropaty, Berezwecz…

Surkonty, cmentarz, na którym jest pochowany miedzy innymi podpułkownik Maciej Kalenkiewicz i zdjęcie sprzed sprzed czerwca 1944 roku, kiedy wskutek odniesionych ran musiano amputować mu prawą rękę

          Zadwórze jest nazywane Polskimi Termopilami. Surkonty w ziemi lidzkiej to wielka historia polskich żołnierzy podpułkownika Kalenkiewicza, Tuż obok swoją historię zapisało i powstanie styczniowe. Mokrany to marynarze Flotylli Pińskiej, a właściwie smutny epilog ich historii, która również pozostawiła tam krwawy ślad. Złą sławę mają Kuropaty leżące na obrzeżach białoruskiej stolicy. Te miejsca na trwałe zapisały się w naszych dziejach, ale czy są obecne w pamięci rodaków po tylu latach od tamtych wojennych wydarzeń?

(zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kalenkiewicz)

Następny wpis

Z historią na ty: Plater, Reytan, Krahelska, Malewski…

pon. maj 25 , 2020
          Czy my dzisiaj jesteśmy na tyle „zaprzyjaźnieni” z historią, że możemy określić znajomość z nią „na ty”? Chyba nie do końca. Szczególnie jeśli chodzi o historyczne postacie powiązane z dawnymi Kresami Rzeczypospolitej. Mało kto wie, kim była Krystyna Krahelska. Nie wszyscy kojarzą waleczny żywot Emilii Plater, a już na pewno postaci Franciszka Malewskiego czy nawet Tadeusza Reytana pozostają w cieniu tych bardziej rozpoznanych. Przywróćmy ich działalność i często jakże barwne życiorysy współczesnej świadomości. (zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Malewski)