Ziemia czernihowsko-siewierska

Czernihów, cerkiew śś. Borysa i Gleba na Dytyńcu – widok współczesny i z 1960 roku oraz cerkiew śś. Piotra i Pawła klasztoru Przemienienia Pańskiego w Nowogrodzie Siewierskim, którego władca Korybut Dymitr (brat Władysława II Jagiełły), w 1386 roku przyrzekł wierność Koronie polskiej

          Czernihowskie Ateny, czyli Kolegium to pierwsza wyższa uczelnia powstała na Lewobrzeżnej Ukrainie. Obok niej zachowały się trzy średniowieczne świątynie, a na nieco oddalonych od miasta Wzgórzach Dębowych znajdują się kolejne zabytki i to jeszcze nie wszystko… Pod względem liczby zachowanych zabytków z czasów Rusi Kijowskiej, a zwłaszcza okresu tak zwanego ukraińskiego baroku miasto jest na drugim miejscu po stolicy Ukrainy. Konkurentem dla niego, poza Kijowem, może być jeszcze tylko Lwów. Mimo to turystów się tu prawie nie spotyka, podobnie jak w Nowogrodzie Siewierskim i na sąsiedniej ziemi siewierskiej. Szkoda. To jeden z najładniejszych zakątków Ukrainy!

(zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sobór_Świętych_Borysa_i_Gleba_w_Czernihowie, https://uk.wikipedia.org/wiki/Новгород-Сіверський#/media/Файл:Новгород-Сіверський_—_Петропавлівська_церква.jpg)

Następny wpis

O Kresach Józefa Ignacego Kraszewskiego

wt. paź 13 , 2020
          Józef Ignacy Kraszewski znaczącą część życia spędził w Żytomierzu. W tym 40-tysięcznym wówczas mieście znalazł się w 1853 roku. Był jednym z ważniejszych obywateli pełniąc funkcję kuratora polskich szkół, dyrektora teatru od 1856 roku, Klubu Szlacheckiego i prezesa Towarzystwa Dobroczynności. Do dziś w mieście nad Teretewem stoi jego dom – mały, pochylony, nieomal wrośnięty w ziemię. Znajdują się na nim dwie tablice. Jedna poświęcona pisarzowi, a druga… No właśnie, komu? (zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dołhe_(sielsowiet_Linowo); https://ru.wikipedia.org/wiki/Житомир, https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Ignacy_Kraszewski)