Z Kresów do Helwecji

Grodno, dawna ulica Dominikańska i archiwalne zdjęcie zniszczonego w XIX wieku klasztoru Dominikanów stojącego przy tej samej ulicy nazywanej wówczas Wileńską oraz Szwajcaria, przegląd internowanej 2. DSP, drugi od lewej jej dowódca, generał Bronisław Prugar-Ketling, którego dewizą było: „Nauka dla Polski, praca dla Szwajcarii”

          Kresowiacy pozostawili swoje ślady także na ziemi helweckiej. Skomplikowane koleje losu zmusiły ich do emigracji, gdy wyjeżdżali po przegranych powstaniach, po kolejnych wojnach, w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i bliskich. Zachowali nie tylko pamięć o opuszczonych rodzinnych stronach, ale robili i nadal robią więcej – podtrzymują pamięć o ziemi przodków i jej mieszkańcach. Jak ważne jest dla nas Muzeum Polskie w Rapperswilu? Czemu Tadeusz Kościuszko ostatnie lata życia spędził w kraju Helwetów? Kto dziś pamięta o 2. Dywizji Strzelców Pieszych? Co robili Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, czy Józef Ignacy Kraszewski w Szwajcarii? Są polskie ślady w Genewie i jej okolicach, ale czy na przykład Zurych, stolica bankierów, też gościł naszych rodaków? Czy odwiedzając Szwajcarię, myślimy, aby przejść tak zwany Polenweg? Jakie wydarzenia zaprowadziły Polaków w Alpy i nad szwajcarskie jeziora? Zapraszam na poszukiwania polskich kresowych śladów w kraju Wilhelma Tella.

(zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_i_klasztor_Dominikanów_w_Grodnie; https://pl.wikipedia.org/wiki/2_Dywizja_Strzelców_Pieszych)

Następny wpis

Mińszczyzna

pon. maj 18 , 2020
          Stolicą tej krainy jest Mińsk, zwany niegdyś Litewskim, a potocznie – miastem słońca. Dlaczego? O tym jest ta prelekcja. Ale też wyruszymy na szlaki wokół niego, gdyż nie brakuje jego złocistych promieni. Trzeba odwiedzić dawną siedzibę Czapskich w Przyłukach, sprawdzić, czy w Kałużycach naprawdę nie ma domu autora „Bitwy o Monte Cassino”? Obowiązkiem jest zaświecić światełka w Kuropatach, ale i odwiedzić mistrza Moniuszkę. I jest to wszystko możliwe, jeśli wybierzemy się na ziemię mińską i w jej okolice, w których nie zabraknie ciekawych miejsc, interesujących historii oraz przejmujących losów. Trzeba tego posłuchać! (zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pryłuki_(obwód_miński))