Ziemia lwowska

Żółkiew, fragment wnętrza kolegiaty i ratusz oraz Podkamień, klasztor Dominikanów na rysunku B. Z. Stęczyńskiego z 1846 roku

          Czy znana jest nam ziemia lwowska? Stoją tam wspaniałe zamki w Olesku i Podhorcach, w kościele w Rudkach pochowano Aleksandra Fredrę, a dziś jeden z najważniejszych zabytków przedwojennej Rzeczypospolitej, żółkiewska kolegiata św. Wawrzyńca, błyszczy pięknie odrestaurowana. Z historią i literaturą kojarzą się Krystynopol i Krechów, ale już zapominamy o dwóch nagrobkach sławnych rodaków w Pawłowie i Łopatynie. A wielokulturowe Brody i Bełz? A podlwowski ślad rodziny Słowackich? Letniskowe Brzuchowice, akademia w Dublanach, nadgraniczne, nieco niezauważane, Mościska, piękny Podkamień… Ta okolica ma tak wiele odcieni i barw, tyle faktów skrywa, tyle dramatów i anegdot. To opowieść o niezwykłej ziemi lwowskiej. Będzie ciekawie!

Mapa okolic Lwowa z 1937 roku wydana przez Departament Kartografii Wojska Polskiego

(zdjęcie archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Підка́мінь); mapa: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pohulanka_(Lwów))

Następny wpis

Konie arabskie na Kresach

pon. maj 18 , 2020
          Śledząc historię, niegdyś wielkich stadnin, w Janowie Podlaskim czy Michałowie, mało kto zdaje sobie sprawę, że wszystko zaczęło się na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Wszak na Rusi mówiono: Lach bez konia jak ciało bez duszy. Co wspólnego z tymi szlachetnymi zwierzętami mają takie miejsca jak Antoniny, Sławuta należąca do księcia Romana Damiana Sanguszki (zmarł tam w 1917 roku, zakłuty ponad 30 ciosami  przez zrewoltowanych rosyjskich żołnierzy), Jarczowce czy Biała Cerkiew… To opowieść o pięknych rumakach i o tym jak trafiły na Kresy. I o ludziach, którzy tę długą historię tworzyli… (zdjęcia archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Славута; https://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_w_Antoninach)