„Ojciec polskiej mowy”

tak nazywa się Mikołaja Reja, który urodził się 4 lutego 1505 roku w Żurawnie pod Haliczem; pierwsze nauki pobierał w Skalbmierzu i Lwowie, do czasu wpisania go w poczet studentów Akademii Krakowskiej, co stało się gdy miał 13 lat!

Żurawno – widok współczesny oraz Mikołaj Rej na rycinie Adama Grabowskiego opublikowanej w 1921 roku w „Portrety wybitnych Polaków, Serya 2, Pisarze i poeci”

(zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikołaj_Rej)

Następny wpis

„1”

wt. gru 1 , 2020
taka cyfra miała widnieć na czeku, który otrzymał od amerykańskiego uczonego „geniusz Lwowa”, czyli wielki matematyk Stefan Banach. Do jej jedynki mógł dopisać tyle zer ile chciał i po jego zrealizowaniu rozpocząć karierę naukową już w USA, ten jednak odrzekł, że nie może tego uczynić, „bo tu jest Lwów”, w którym już studiował na Politechnice Lwowskiej, gdzie później pracował oraz doktoryzował się na Uniwersytecie Jana Kazimierza, którego został też profesorem nadzwyczajnym (1922 rok, w niecały miesiąc po habilitacji) i zwyczajnym (1927 rok). W tym mieście, wokół niego skupiła się lwowska szkoła matematyczna, której naukowcy spotykali się w słynnej wówczas kawiarni […]