Lwowskie pomniki wielbicieli trunków z procentami

žPomnik Browarów Lwowskich w alei Wolności, upamiętniający powstanie Browaru Lwowskiego w 1715 roku, ma postać mnicha niosącego beczkę piwa, na deklu której umieszczono zegar ze wskazówkami zatrzymanymi na godzinie 17.15. Co 17 godzin i 15 minut zegar odtwarza hymn Browaru Lwowskiego (który był jego sponsorem): „Kto pije lwowskie piwo – będzie żył sto lat”
žPiwny Pępek Ukrainy znajduje się na ulicy wychodzącej przy budynku z adresem Rynek 18 i wygląda jak męska część ciała osobnika spożywającego sporo złocistego trunku.
žPomnik Miłośnika Wina usytuowano przy ulicy Drukarskiej. Latem z trzymanej przez Vinoluba beczki płynie woda w takich ilościach, aby przypominać miłośnikom win, co by pili tyle, aby po brodzie nie ciekło!
Pomnik Centaura znajduje się przy wyjściu w Rynku ulicy Krakowskiej. Umieszczono go wysoko na budynku, aby widzieli go tylko trzeźwi, którzy nie muszą patrzeć pod nogi wracając z alkoholowej biesiady…
žPomnik Pijaka otrzymał postać typowego mieszkańca międzywojennego Lwowa czy też czeskiej Pragi, do której pojechali jego autorzy, aby lepiej poznać tamtejsze obyczaje alkoholowe. Dzieło znajduje się przy ulicy Hnatiuka

Reklama Browarów Lwowskich z 1921 roku i ukraiński znaczek pocztowy „Lwowska piwiarnia” z 2015 roku

(zdjęcia archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki?Львівська_пивоварня; zdjęcie wyróżniające: https://uk.wikipedia.org/wiki/Львівське_(пиво))

Następny wpis

Pocillator Magni Ducatus Lithuaniae

pt. mar 26 , 2021
czyli podczaszy wielki litewski (na ziemiach Rzeczpospolitej: podczaszy wielki koronny – Subpincerna, później Pocillator), dopiero po skosztowaniu trunku z kielicha, podawał go królowi; decydował też o deserach co było wówczas ważne, gdyż przyprawy korzenne były nieraz cenniejsze od złota! Od tego tytułu rozpoczął „karierę polityczną” między innymi późniejszy hetman wielki koronny Jan Klemens Branicki (zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikołaj_Radziwiłł_Rudy,  https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Antoni_Wiśniowiecki, https://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Klemens_Branicki)

Możesz polubić