Kawiarnia literacko-matematyczna

to „Szkocka” we Lwowie, przy placu Akademickim, gdzie od 1911 roku bywali literaci z Klubu Konstytucjonalistów (Piotr Dunin-Borkowski, Roman Jaworski, Karol Irzykowski…). Dyskutowali o kwestiach estetycznych, przestrzegając regulaminowej elegancji stroju oraz dystynkcji w zachowaniu. Od przełomu lat 20. i 30. XX wieku zaczęły spotykać się tam też umysły ścisłe, czyli przedstawiciele lwowskiej szkoły matematycznej skupionej wokół Stefana Banacha, autorytetu analizy funkcjonalnej. Ci pisali wywody naukowe kopiowym ołówkiem najpierw po blatach stolików, a potem – dzięki żonie Banacha, Łucji – w grubym zeszycie zwanym „Księgą Szkocką”. Ale i ci i ci siedzieli tam długo w noc, zamawiając kawę i koniaki…

Budynek w którym na parterze mieściła się kawiarnia „Szkocka” – widok z lipca 2009 roku oraz Karol Iżykowski (u góry) – nie tylko literat, ale też szachista i Hugo Steinhaus (poniżej), który wraz ze Stefanem Banachem założył w 1929 roku we Lwowie pismo „Studia Mathematica”

(zdjęcia archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Irzykowski, https://pl.wikiped TnK-131_Hugo_Steinhaus.jpgia.org/wiki/Hugo_Steinhaus; zdjęcie wyróżniające – fragment pamiątkowej fotografii ze zjazdu członków lwowskiej szkoły matematycznej w 1930 [1 – Leon Chwistek, 2 – Stefan Banach, 3 – Stanisław Loria]:: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lwowska_szkoła_matematyczna)

Następny wpis

Zakopane w Burbiszkach

pon. sty 18 , 2021
a dokładniej domek w stylu zakopiańskim, pojawił się w latach 1913-1914 w parku dworskim von Baysen-Bażeńskich w litewskich Burbiszkach, dzięki rozkochanemu w góralszczyźnie i swojej żonie Emilii Bażeńskiej, urodzonemu w ukraińskim (pod zaborem austriackim) Stryju, polskiemu prozaikowi, poecie i publicyście Kornelowi Makuszyńskiemu; po śmierci żony w 1926 roku Makuszyński nigdy więcej już tu nie przyjechał; po wojnie zamieszkał na stałe w zakopiańskiej willi „Opolanka” (zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kornel_Makuszyński, zdjęcie wyróżniające – górale podhalańscy na zdjęciu z około 1877 roku: https://pl.wikipedia.org/wiki/Górale)