Kresowe sanktuaria

Ławra Poczajowska – widok współczesny i wnętrze katedry Wniebowzięcia (Uspieńska) na akwareli Tarasa Szewczenki z 1846 roku. Na obrazie widoczny zaginiony rokokowy ołtarz

          Najważniejszym miejscem dla katolików na Litwie pozostaje Ostra Brama, na Białorusi wielu pielgrzymów zdąża do tamtejszej Częstochowy, którym to mianem określa się sanktuarium w Budsławiu. Ale to przecież nie jedyne tak znane i znaczące miejsca kultu na Kresach. Nie można zapomnieć o sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej czy Latyczowskiej. A jest jeszcze Jazłowiec na Podolu i Trokiele w ziemi lidzkiej… Jakże ciekawe są prawosławne klasztory w Żyrowicach na Białorusi, sanktuarium św. Eufrozyny w Połocku czy wielkie ukraińskie ławry: Kijowska, Poczajowska czy Świętogórska.

(zdjęcie archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Cобор_Почаївської_Лаври_(внутрішній_вигляд))

Następny wpis

Rodzina Mickiewiczów

czw. maj 21 , 2020
          To opowieść nie tylko o najsłynniejszym przedstawicielu tej rodziny. Byli wśród niej inni godni pamięci. Mickiewiczowie to nie tylko Zaosie, Nowogródek, Wilno, ale także Krzemieniec, Kobryń i Charków. To również historia jednego z braci, rodzinnej „czarnej owcy” włóczącej się od Sewastopola po Kronsztad. To dzieje kilku miłości, wygnania i wielkiej poezji, ale też poczucia patriotycznego obowiązku u Adama, Franciszka i Aleksandra. To szacunek do ziemi i wierność obranym wartościom. To historia rodziny nierozerwalnie wpleciona w dzieje kresowych ziem.