Kijów – polskie ślady w naddnieprzańskiej stolicy

Kijów, pomnik Juliusza Słowackiego oraz secesyjny Dom z chimerami projektu Władysława Horodeckiego zbudowany w latach 1901-1902

          Polacy bywali również nad brzegiem Dniepru. Tam uczyli się, pracowali, kochali, spędzali długie lata życia. Byli wśród nich: Jarosław Iwaszkiewicz, Leon Idzikowski, Wilhelm Kotarbiński, Janusz Korczak. Dziś mają tam swoje pomniki, ale te ostatnio również postawiono Juliuszowi Słowackiemu czy Fryderykowi Chopinowi, chociaż nigdy nie byli nad Dnieprem. Kijów to polskie ślady na cmentarzu Bajkowa, to dom z Chimerami Władysława Horodeckiego, to Bykownia i Babi Jar. Ale też ślady naszych ziomków w Ławrze Peczerskiej i na Majdanie. Posłuchajcie, jak splata się przeszłość z teraźniejszością nad tą wielką rzeką…

(znaczek poczty białoruskiej z 2014: https://uk.wikipedia.org/wiki/Буди́нок_із_химерами)

Następny wpis

Drohobycz: niezwykli Schulz, Chciuk i Wierzyński oraz równie niezwykłe okolice miasta…

pon. maj 18 , 2020
          Co nowego wiemy o Bruno Schulzu i jego bajkach? Co łączy pewien miejscowy lunapar z II wojną światową? Kim była rodzina Chciuków? Jacy malarze rozsławili to miasto? Czy spod Drohobycza wyruszali „biali kurierzy”? Co to są kaczałki i gdzie występują? Czy w „polskim Klondike” nadal wydobywa się „czarne złoto”? A może są tam kopalnie soli? Na te pytania odpowiem moją opowieścią o ziemi drohobyckiej. Wrażeń nie zabraknie! (zdjęcie archiwalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Wierzyński)