Góra Pietralewicka – „ …i wiele wiele innych”. Tymi słowami kończy się napis na pomniku ofiar terroru niemieckiego z czasów II wojny światowej wzniesiony w miejscu ich kaźni koło Słonimia

„Ks. Adam Sztark
jezuita
bł. S. Marta Wołowska
bł. S. Ewa Noiszewska
Niepokalanki
19.IX.1942
i wiele wiele innych”

          Ksiądz Adam Sztark, kapłan od 1936 roku, administrator sanktuarium w Żyrowicach, kapelan w słonimskim szpitalu i duszpasterz klasztoru Niepokalanek;  nie skorzystał z możliwości ucieczki i został z innymi; rozstrzelany przez Gestapo między innymi za nawoływanie z ambony do pomocy Żydom; w 2001 roku przyznano mu odznaczenie „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.
          Siostra Kazimiera Wołowska, imię zakonne Maria Marta od Jezusa, ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Jazłowca; rozstrzelana za ukrywanie Żydów; beatyfikowana w 1999 roku.
          Siostra Bogumiła Noiszewska, imię zakonne Maria Ewa od Opatrzności, z zawodu lekarka pracująca w lazaretach I wojny światowej, wstąpiła do jazłowieckiego zakonu Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny; rozstrzelana za tajne nauczanie, ukrywanie i pomoc Żydom; beatyfikowana w 1999 roku.

Następny wpis

Witebsk – pomnik „Skrzypce Chagalla”, autorstwa Walerija Moguczego, znajduje się w ogrodzie otaczającym dom przy ulicy Pokrowskiej, w którym w 1887 roku urodził się Mojsze Zacharowicz Szagałow

czw. sty 14 , 2021