Wokół Kamieńca Podolskiego

Paniowce, ruiny zamku – widok współczesny oraz zamki na rycinach Napoleona Ordy: w Rychcie z 1871 roku (górny) i Żwańcu z lat 1871-1873 (dolny)

          Opisany przez Henryka Sienkiewicza w powieści „Ogniem i mieczem” Kamieniec Podolski znają wszyscy, ale równie ciekawe są jego okolice. Paniowce, Rychta, Kudryńce, Żwaniec, Okopy Świętej Trójcy, Skała Podolska, Krzywcze – wszystkie miejscowości były częścią łańcucha obronnego południowo-wschodnich rubieży Rzeczypospolitej.          Niedaleko leży też sławny Chocim. Kręte, płynące głębokimi jarami, Smotrycz, Żwańczyk, Zbrucz i wreszcie wspaniały, potężny Dniestr dodają uroku krajobrazowi. Stąd niedaleko już do Mińkowiec, Dunajowiec, Makowa, Uszycy czy znanego z powieści „Pan Wołodyjowski” Chreptijowa. Każde nieomal miejsce przywodzi tu na myśl zdarzenie z dawnych wieków, przywołuje ciekawe historie. Ziemia ta, po której maszerowały wojska tureckie, przemykały czambuły tatarskie, szły karawany ormiańskich kupców przyciąga malowniczym pasmem Miodoborów zwanych też tutaj Towtrami. Wyruszmy w podróż po tej malowniczej krainie.

(zdjęcia archiwalne: https://uk.wikipedia.org/wiki/Ри́хта_Кам’янець-Поді́льський_райо́н; https://uk.wikipedia.org/wiki/Жванець)

Następny wpis

"Polskie Termopile" – Zadwórze oraz Surkonty, Mokrany, Berezwecz…

pon. sie 17 , 2020
          Tak blisko a jednocześnie tak daleko do wielu pozostawionych na Kresach miejsc, gdzie spoczywają szczątki polskich żołnierzy. Jedno z nich leży między Dubiczami a Romanowem. Tam w poniedziałkowy poranek w maju 1863 roku partia Ludwika Narbutta po raz kolejny umknęła z obławy. Ukryli się na moczarach między Dubiczami a Romanowem, jednak zostali zdradzeni przez jednego z kmieciów, który przyprowadził żołnierzy przebranych za wieśniaków. W walce z nimi zginął dowódca i kilkunastu powstańców.         Historia powtórzyła się ponad 80 lat później. Znowu nadszedł pogodny letni dzień, 21 sierpnia 1944 roku, i tak samo jak niegdyś – poniedziałek… Trzeba przypomnieć ostatnie chwile marynarzy […]