Trzy pochody Polaków

         Kilka kilometrów od białoruskich dziś Stołowicz leży maleńka wioska Arabowszczyzna, z której wąska, polna dróżka prowadzi na skraj lasu. Stoi tam wielki, żelbetonowy pomnik, wzniesiony w końcu lat 20. ubiegłego stulecia. Na piętrzących się blokach, ułożonych na kształt skały, przysiadł orzeł, a za nim wnoszą się trzy smukłe krzyże. Kiedyś na frontowej ścianie cokołu znajdowały się jeszcze dwa miecze, a napis głosił: „Pamięci trzech pochodów Polaków i wybawieniu Komendanta”.
         Dziś całość jest już mocno zniszczona, nie ma mieczy, a orzeł też „zgubił” koronę, ale przetrwał, najprawdopodobniej dzięki swojemu położeniu na uboczu. Na uboczu tych ziem, ale nie historii!
         Przyjechałam tu aby zobaczyć jak oddano hołd tym co polegli w trzech wielkich wojnach z udziałem Polaków, walczących albo o odzyskanie wolności albo o jej utrzymanie.
         Pierwszy pochód miał miejsce podczas wojny z Moskwą w latach 1609-1610. Drugi raz z wyprawą cesarza Francuzów Napoleona na Moskwę w 1812 roku. Trzeci to czasy wojny z bolszewikami w 1920 roku.
         Dziś pomnik stoi zapomniany. Białorusini więcej wagi przykładają do betonowych schronów z czasów I wojny światowej oraz do innego upamiętnienia, który tworzy kadłub samolotu, rozbitego w wyniku katastrofy lotniczej w 1996 roku.

Katarzyna Węglicka
Opracowanie prozatorskie: Marzena Woronow

Następny wpis

W stolicy prześwietnej Laudy

czw. paź 22 , 2020
         Opuszczając Pacunele, te co na Laudzie mawiają, że jedna jej połowa należy do ich parafii, a druga do Wodoktów, wjeżdża się na Trakt Laudański. Droga znana już od czasów księcia Witolda wiedzie przez Mitruny, znajdujące się w samym centrum tej krainy. Ich widok zasmuci chyba każdego: rozjechany spychaczami na rozkaz przewodniczącego kołchozu pałac rodu Sawickich herbu Lubicz. Ten ogromny majątek, w tym piętrowy dwór w Lubiczu oraz te w Mitrunach i Pacunelach wymienione przez Henryka Sienkiewicza w „Potopie”, stopniowo malał obszarowo, ale do tej pory znaczenia nie tracił. W mitruńskim pałacu, w 1936 roku, odbyły się uroczyste obchody 50. rocznicy […]